Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Emberi jogi kritikák Törökországnak

2012. március 29./Kitekinő.hu/TibetPress

A szólásszabadság, az igazságszolgáltatás függetlensége, és egyéb alapvető demokratikus jogok sem érvényesülnek Törökországban. Ezt sugallja az az európai parlamenti állásfoglalás, amelyről csütörtökön szavaznak a képviselők. A bővítésért felelős EU-biztos a szerdai európai parlamenti vitában nem vázolt fel nagyra törő terveket Ankarával összefüggésben, Stefan Füle viszont ettől függetlenül előrelépést lát az Európai Unió és Törökország viszonyában.

Alapvető igazságügyi és emberi jogi kifogásokat emel az Európai Parlament a Törökországgal kapcsolatos állásfoglalásában. A dokumentum, amelyről csütörtökön szavaznak a képviselők szokatlanul hosszan, közel 60 ponton keresztül értékeli Törökország európai uniós megfeleltségét: néhány ponton elismeri Ankara előrelépését, de mindent összevetve hosszú lajstromba véve azokat a területeket, amelyeken nem elégségesek a török jogszabályok.
Az állásfoglalás tervezete szerint aggályos, hogy Törökország „az igazságszolgáltatási eljárásokat máig nem fejlesztette olyan szintre, hogy hatékonyságuk és szabályaik biztosítsák a tisztességes és gyors eljáráshoz való jogot”. Az EP szerint az előzetes letartóztatások túl hosszúak, akár tíz évig is eltarthatnak, és amely így tényleges büntetést jelent az illetőknek ítélet nélkül. Az Európai Parlament széles körű igazságszolgáltatási reformra kéri Ankarát, amely szerint elengedhetetlen feltétele Törökország megújításának.
Az EP bírálja Törökországot amiatt is, hogy büntetőeljárást indítanak a török hatóságok ellenzékiek, újságírók és emberi jogi aktivisták ellen, akik „bizonyítékokat hoznak nyilvánosságra az emberi jogok megsértéséről, vagy szót emelnek egyéb közérdekű kérdésekben”. A képviselők szerint a török állam aránytalanul korlátozza a szólás, a véleménynyilvánítás, a gyülekezés és az egyesülés szabadságát. Ennek azonnali megszüntetésére szólítja fel az EP Törökországot.

Emellett egy sor területen elismerését fejezi ki a képviselőtestület a csütörtökön szavazásra bocsátandó dokumentumban. Elismeri például, hogy a legutóbbi ankarai választások demokratikusak voltak, és jó elmozdulás figyelhető meg annak kapcsán is, hogy „a hadsereg minél erősebb civil felügyelet alá kerüljön”.

Pozitívnak értékeli az EP a 2010-ben indult alkotmányos reformot, amelyet végig kell vinni – olvasható a határozattervezetben, emellett üdvözölték a képviselők, hogy az új török kormány európai ügyi minisztert nevezett ki, ezzel demonstrálva európai elkötelezettségét.
A jelentés készítője, a néppárti Ria Oomen-Ruijten szerint az Európai Uniónak és Törökországnak is tennie kell annak érdekében, hogy kimozduljanak a holtpontról az uniós-török tárgyalások, és javuljon a két fél viszonya. A holland képviselő hangsúlyozta, hogy az EU és Ankara több szálon kötődik egymáshoz, és függ is egymástól.

Ezt hangsúlyozta a szerdai vitában a Tanács dán elnöksége is. Az európai ügyi miniszter szerint Törökország „az EU alapvető és stratégiai szövetségese, és mint így, több, mint egy tagjelölt ország”.

A liberális Andrew Duff szerint lehetetlen optimistán tekinteni Törökországra, amely „inkább eltávolodni látszik a kitűzött prioritásoktól”. A brit képviselő úgy látja, hogy az Európai Unió még egyértelműen nem kész arra, hogy a csatlakozási folyamat tovább haladjon. A továbbra is központinak minősíthető Ciprus ügyét csak felerősíti az a tény, hogy július 1-jétől a szigetország látja el az EU Tanácsának soros elnöki feladatait, és Ankara már jelezte is, hogy „ha addigra nem rendeződik a ciprusi kérdés, megszakítja a kapcsolatot az EU Tanácsával”.
A zöldek attól tartanak, hogy a frakciók fel fogják vizezni „az egyébként kitűnő jelentést”. A képviselőcsoport is bírálta Törökországot, leginkább a hadsereg még mindig túlzottnak ítélt állami befolyása miatt.

Pozitív menetrend
Az Európai Bizottság tartja magát az őszi megközelítéséhez, amelyet az októberben bemutatott úgynevezett bővítési csomagban vázolt fel. A bővítéspolitikáért felelős EU-biztos tavaly az előrehaladási jelentésben egy úgynevezett „pozitív menetrendet” fektetett le, benne a Brüsszel által kívánt reformok listájával. A jelentésről készült európai parlamenti állásfoglalás szerdai plenáris vitáján Stefan Füle nem ígért semmit Törökországnak, ehelyett objektíven próbálta értékelni Ankara közelmúltbéli erőfeszítéseit.

A cseh származású EU-biztos a beszédében azt mondta, május és június „környékén” külön munkacsoportokat állít majd fel a Bizottság, amelyek technikai segítséget nyújtanak Törökországnak arra, hogy a jogrendszerüket közelebb hozzák az EU-joganyaghoz. Ezek a területek javarészt lefedik azokat a tárgyalási fejezeteket, amelyeket az EU Tanácsa már évek óta blokkol, elsősorban amiatt, hogy Törökország nem alkalmazza Ciprusra a vámuniót biztosító ankarai megállapodáshoz csatolt kiegészítő jegyzőkönyvet. Törökország ezen felül nem engedélyezi ciprusi hajók kikötését a török kikötőkben, és ciprusi repülőgépek leszállását török repülőtereken.

Bizottsági források a BruxInfónak hangsúlyozták, a testület ezzel a lépéssel (amit egyébként már a tavalyi bővítési jelentésben előrevetített) nem a csatlakozási tárgyalásokat akarja ilyen módon folytatni, illetve a Tanácsot megkerülni, csak segíteni akar Ankarának abban, hogy „ha elkezdődnek majd hivatalosan a tárgyalások a befagyasztott dossziékról, akkor könnyebben és gyorsabban haladjanak majd az egyeztetések”.

A ciprusi elnökséggel várható fagyos viszonnyal kapcsolatban a dán európai ügyi miniszter (úgyis, mint Ciprus elődje a miniszteri tanács élén) kijelentette, „a soros elnökség alapvető európai uniós intézmény, amit tiszteletben kell tartani”.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb