Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Dél-Korea szakított békéltető politikájával

2010. november 30./kitekintő.hu/TibetPress

A dél-koreai elnök elismerte felelősségét és sajnálja, hogy nem tudta megvédeni népét az északi támadástól. Televíziós beszédében szakított eddigi politikájával és kemény fellépést ígért. Vasárnap elkezdődött a közös amerikai-dél-koreai hadgyakorlat, amelyre válaszul Észak-Korea további rakétákat telepített a Sárga-tenger térségébe és katonai megtorlással fenyeget, ha megsértik szuverenitását. Phenjan mellett Kína is elítéli és provokatívnak tartja a hadgyakorlatot, ő a hatoldalú tárgyalások felélesztésében bízik.

Hétfőn hétperces beszédet intézett népéhez Li Mjung-bak dél-koreai elnök, amelyben keményebb fellépést ígért Észak-Koreával szemben. „Tudatában vagyunk a történelmi leckének, hogy a megfélemlítésen keresztül elért szégyenteljes béke csak nagyobb kárt hoz végül. Ha Észak bármilyen további provokációt hajt végre Déllel szemben, biztosítjuk róla, hogy haladéktalanul, drágán megfizet érte.” A múlt keddi északi támadás helytelen kezelésével vádolt elnök elnézést kért a koreaiaktól az őket ért „emberiesség elleni bűnért” és elismerte felelősségét, amiért nem tudta megvédeni az ország polgárait.Mindeközben újabb furcsa eseményeknek lehettek tanúi a dél-koreaiak, mert bejelentettek egy, az amerikaiaktól különálló hadgyakorlatot Jonpjong szigetére, majd néhány órával később elhalasztották az akciót. Egyes hírek szerint a katonai hadművelet időpontját nem a jonpjongi parancsnok, hanem a ranglétrán lentebb álló tiszt tűzte ki, ezért kellett visszakozni. Ugyanakkor Szöul nagy hatótávolságú tarackokat és rakéta-sorozatvetőket telepített a szigetre, amelyek biztonsági zónának nyilvánított, így az összes civilt és újságírót evakuálta a térségből.

Észak-Korea újabb fenyegetéssel reagált a legfrissebb déli hírekre. „Nem akarunk háborút, de soha nem félünk tőle - írta a hivatalos lap, a Rodong Szinmun. Hozzátették: ha újabb provokáció éri őket, habozás nélkül válaszolnak és elpusztítják az agresszorok bázisát.

Hadgyakorlat növeli tovább a feszültséget
Vasárnap kezdetét vette a négy naposra tervezett dél-koreai-amerikai közös légi és haditengerészeti hadgyakorlat, amelyet Észak-Korea provokációnak nevezett és súlyos következményekről beszélt. Phenjan azonnali és könyörtelen katonai csapással fenyegetőzik, ha megsértik vizei felségterületét. Ennek érdekében Észak szintén vasárnap a sárga-tengeri térségben föld-levegő rakétákat helyezett kilövőállásba, továbbiakat pedig előretolt a határ közelébe. Ezzel egy időben Dél-Korea elrendelte a Jonpjong sziget polgári lakosságának óvóhelyekre menekítését, mert azt állították, hogy tüzérségi támadás zaja hallatszott a területen. A lövedékeket Phenjan gyakorlatozás gyanánt lőtte ki, azonban az új dél-koreai védelmi miniszter szerint szándékos északi provokáció várható az amerikaiakkal közös hadgyakorlat ideje alatt. Az evakuálási rendeletet nem sokkal a történtek után a hatóságok végül hatályon kívülre helyezték. A helyzetet súlyosbítja, hogy rögtön a hadgyakorlat első napján egy véletlenül elsült déli ágyúból kilőtt gránát a demilitarizált zónába csapódott, amelyről azonnal értesítették Északot is.

Még a hadgyakorlat kezdete előtt sor került a keddi északi-koreai támadásban elhunyt két tengerész búcsúztatására. Ugyanebben az incidensben két civil is életét vesztette, amelyre Phenjan azzal a váddal reagált, hogy Dél-Korea szándékosan élő pajzsként használja a Jonpjong sziget lakosságát, akiket a tüzérségi állások közelében helyezett el, hogy felhasználhassa halálukat az Észak elleni propagandájában.

Komoly nyomás nehezedik a szöuli kormányra
Li Mjung-bak hétfői beszéde azért is lényeges, mert Dél-Koreának Észak mellett saját belső feszültségeivel is szembe kell néznie. A hétvége során komoly összecsapásokra került sor az Észak-Korea-ellenes tüntetők és a rendőrség között. A tiltakozók Phenjan elleni légitámadást követeltek megtorlásként a keddi incidensért. A szöuli fiatalok botokkal és poroltókkal támadtak a rendfenntartókra a katonai válasz elmaradása miatt, míg egy másik megmozdulás során ezernél is több volt tengerészgyalogos követelt szigorú válaszcsapást, hogy megtörjék Északot. Ezekből az eseményekből kitűnik, hogy az országban komoly feszültséget okoz, hogy Észak képes fenyegetést jelenteni rájuk és egyre nő azok száma, akik szerint a kormány képtelen megfelelően kezelni a problémát.

A dél-koreai kormány közben azt fontolgatja, hogy újra Phenjant nevezze meg az ország fő ellenségeként a védelmi politikát tartalmazó hivatalos dokumentumokban. Ez a név körülbelül hat éve tűnt el a déliek megfogalmazásából annak érdekében, hogy ezzel is segítsék a Korea-közi kapcsolatok javulását. Egyes vélemények szerint a katonai fegyelmet lehetne erősíteni ezzel a szóhasználattal, amely az utóbbi időben sokat romlott a déli hadseregben.

Phenjan céljai továbbra sem világosak
A Szöulban kialakult hangulatból úgy tűnik, Phenjan elérte célját, amennyiben az a déliek moráljának megtörése és saját lakosságának feltüzelése volt. Sok elemző szerint Észak-Korea szándéka erejének megmutatása volt a világnak, talán összekapcsolódva a kommunista hatalomváltással. Természetesen a zárt rezsim valódi céljait nagyon nehéz kívülről megállapítani, azonban a korábbi nukleáris programban elért eredmények fitogtatása mellett az események arra utalhatnak, hogy Phenjan a diplomáciai lehetőségeit igyekszik szélesíteni a katonai erejének igénybevételével, ahogy ezzel már többször is próbálkozott a múltban, ha engedményeket akart kicsikarni maga számára.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb