Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Bush jövő héten találkozik a Dalai Lámával

AFP – 2007. október 11.

Washington – A Fehér Ház csütörtöki bejelentése alapján október 16-án kerül sor az amerikai elnök, George W. Bush és a tibeti vallási vezető, a Dalai Láma magánjellegű találkozójára, kockáztatva ezzel a kínaiak nemtetszését.

Bush a Fehér Ház egyik privát részében fog találkozni a Dalai Lámával, távol a sajtó képviselőinek kíváncsi tekintetétől – közölte a Fehér Ház szóvivője, Gordon Johndroe.

A múltban is gyakran sor került magánjellegű találkozóra az amerikai elnök és a száműzött tibeti vezető között, talán azért, hogy így mérsékeljék Kína mérgét az ilyen találkozók kapcsán.

A találkozó utáni napon Bush részt vesz azon az ünnepségen, ahol a Dalai Láma átveszi a kongresszusi arany medált.

Kína erőteljesen támadta múlt csütörtökön az amerikai kongresszus tervét, hogy a Dalai Lámát a legmagasabb civileknek járó érdemmel tüntessék ki, és „komoly kifogásokat” emelt az amerikai vezetés tervével kapcsolatban. „Kína határozottan ellenzi az amerikai kongresszus arany medál kitüntetését, és komolyan szembeszáll minden olyan országgal és személlyel, aki a Dalai Lámát arra használja fel, hogy beleavatkozzon Kína belső ügyeibe.”- mondta Liu Jianchao, a külügyminisztérium szóvivője.

A kongresszusi kitüntetést olyan személyek kapják, akik a legnagyobb erkölcsi bátorságot tanúsítják. A korábbi kitüntetettek között volt II. János Pál pápa, Teréz anya, Elie Wiesel és Nelson Mandela.

A Fehér Ház szóvivője, Dana Perino megpróbálta a jövő heti találkozót elbagatellizálni, nyugtázva, hogy Bush „megérti, hogy a kínaiak aggódnak emiatt.” De az amerikai elnök „hiszi, hogy mint vezető, és mint az Egyesült Államok elnöke, továbbá mint a kongresszusi arany medál átadó-ünnepségének résztvevője, melyen majd részt vesz, büszke lesz majd arra, hogy tanúja lehet az eseménynek – tette hozzá Perino. „Reméljük, hogy a kínai elnök is úgy ismeri majd el a Dalai Lámát, ahogy az elnök látja őt, vallási vezetőként, aki békét akar.” A Dalai Láma „egy olyan mozgalmat vezet, mely nem csak Kínától való függetlenedést akarja elérni, hanem a tibeti emberek jogaiért is küzd.”

Habár Bush már találkozott a Dalai Lámával korábban is, a jövő heti találkozó lesz az első alkalom, hogy egy hatalmon lévő amerikai elnök nyilvános eseményen jelenik meg Őszentségével – közölte egy washingtoni diplomata.

Az ünnepségre azután kerül sor, hogy egy hónapja Kína figyelmeztette Berlint, a két ország közötti kapcsolatok megromlottak, miután Angela Merkel, német kancellár és a Dalai Láma találkozott.

A vallási vezető az elmúlt hónapban találkozott az osztrák kancellárral, Alfred Gusenbauerrel is, és júniusban pedig az ausztrál miniszterelnökkel, John Howarddal. Ebben a hónapban még találkozik a kanadai miniszterelnökkel, Stephen Harperrel is.

A Nobel Békedíjas Dalai Lámát korábban az atlantai Emory University (Georgia) díszprofesszorává avatták – ez volt az első alkalom, hogy Őszentsége elfogadta egy egyetem kitüntetését. Október 20-22-i látogatása során tart majd székfoglaló beszédet az egyetemen. Az egyetemen egyébként tibeti tanulmányokat is kínál a hallgatóknak.

A Dalai Láma 1959-ben menekült el Tibetből, miután Kína leverte a hatalma ellen lázadó tibetiek felkelését, és ezután alapította az emigráns tibeti kormányt Dharamsalában, Indiában.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb