Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Az öntörvényű ellenzéki és a vörös vonal-kínai lapkommentár Aj Vej-vejről

2011. április 6. /MTI/karpatinfo.hu/TibetPress

A törvény nem hajlik meg az öntörvényű emberek előtt - szögezi le kommentárjában a szerdai Global Times (GT) című kínai napilap a néhány napja rendőrségi őrizetben lévő Aj Vej-vej (Ai Weiwei) kínai másként gondolkodó művészről írva.

A lap bírálja azokat az "egyes nyugati kormányokat", emberjogi szervezeteket és a médiát, amelyek védelmükbe vették az avantgárd művészként megismert, a hatalmat nyers szókimondással bíráló Aj Vej-vejt, aki a cikk szerint április 1-jén Tajvanba készült Hongkongon keresztül, "de a felszállásához szükséges formaságoknak már nem értek végére".

Kínát az emberi jogok megsértésével vádolják, míg Ajt az emberi jogok harcosaként állítják be - szól az írás, amely szerint mindez - egy speciális eset eltúlzásával és az igazság megismerése nélküli ítélettel - támadás az ország alapvető politikai keretei ellen és szuverén jogrendszerének figyelmen kívül hagyása. "A Nyugat célja a kínai társadalom figyelmének megzavarása, a kínai emberek értékrendjének megváltoztatása" - teszi hozzá a szerző.

A kommentár öntörvényű, meglepő beszédekkel és viselkedéssel jellemzi Ajt, aki szeret olyat tenni, amitől mások ódzkodnak, s úgy véli: közel került a a kínai törvények "vörös vonalához". "A kínai társadalomnak nem igazán van tapasztalata azzal kapcsolatban, hogy miként is bánjon az ilyen emberekkel" - írja a szerző, aki szerint természetes, hogy egy ily népes országban, mint Kína, van néhány Aj Vej-vejhez hasonló ember, és az is természetes, hogy a törvény megszabja számukra a tiltó "vörös vonalat".

"Az emberi jogok a nyugati politikusok és a média festékévé vált, amellyel elfedik e világ tényeit" - állítja a GT, s szerinte "vicc" úgy beállítani a mai Kínát, mint amelynek fejlődésével összeegyeztethetetlenek lennének az emberi jogok. A kínai életkörülmények javulnak, a közvélemény nem ugyanazt a sablont követi és széles körben téma a társadalmi igazságosság kérdése is - hangoztatja a cikkíró.

A törvény, csak azért, mert a nyugati média bírál, nem hajlik meg az öntörvényű ellenzékiek előtt - jut végül következtetésre a kommentár szerzője, kijelentve, hogy Aj Vejvej felett majd a történelem ítélkezik, de választásának árát meg kell fizetnie. Senki sem erőltetheti rá egy nemzetre a maga ízlését, és ennek semmi köze ahhoz, hogy tiszteletben tartják-e a kisebbséget, vagy sem - húzza alá a kínai napilap, amely egy másik írásában külföldi sajtóforrásokra hivatkozva külön is hírt ad Aj Vej-vej őrizetbe vételének körülményeiről.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb