Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A világ buddhista vezetői hatékony klímavédelmet követelnek

2015. október 30./Objektívhír.hu/TibetPress

eredeti cikk

Egymilliárd buddhista nevében nyílt levél készült a párizsi ENSZ-klímacsúcsra

Mintegy egymilliárd buddhista képviseletében a világ tizenöt buddhista vezetője hatékony klímavédelmet követelő felhívással fordult a világ vezetőihez. A Dalai Láma, Thich Nath Hanh, a Karmapa, a nemzetközi, japán, koreai, mongol, vietnami, sri lankai, malajziai, butáni, burmai, bangladesi, amerikai, francia buddhista nemzeti szövetség vezetője illetve pátriárkája által jegyzett nyílt levél a november 30-án kezdődő párizsi ENSZ-klímacsúcs előtt született. A Tan Kapuja Buddhista Egyház elnöke, Mireisz László közölte: a legnagyobb támogatásnak örvendő hazai buddhista egyházként csatlakoztak a felhíváshoz, és felkérték a többi magyarországi buddhista közösséget is a csatlakozásra – tudatta az OBJEKTÍV Hírügynökséggel Herczeg Dóra kommunikációs igazgató.

 

Október 29-én a világ tizenöt buddhista vezetője hatékony klímavédelmet követelő felhívással fordult Földünk vezető politikusaihoz. A határozott hangú nyílt levél az idén november 30-án kezdődő párizsi ENSZ-klímacsúcs előtt született. Modern, ökológiai hangon, egyszersmind a kölcsönös függőség buddhista alapelvét idézve, konkrét célokat fogalmaz meg a klímaváltozás megállításért. Az emberiség és a többi földi faj védelme érdekében a szénhidrogének elégetésén alapuló gazdaság helyett a megújuló energia használatát helyeznék előtérbe.

“Válaszúthoz érkeztünk, ahol a tetteink következményeként a túlélésünk és a többi faj túlélése a tét” – fogalmaznak a buddhista vezetők. Ugyanakkor hangsúlyozzák az állampolgárok, a fogyasztók személyes felelősségét is. A vegetarianizmust, az újrahasznosítást és a közösségi közlekedést helyezik előtérbe, és általában hangsúlyozzák a fogyasztás visszafogásának szükségességét.

A modern történelemben még soha nem született ilyen egységes nyilatkozat, amelyet a különböző buddhista iskolák közös akaratát fejezi ki egy globális kérdésben. A nyilatkozatot mintegy egymilliárd buddhista képviseletében a Dalai Láma, Thich Nath Hanh, a Karmapa, a nemzetközi, japán, koreai, mongol, vietnami, sri lankai, malajziai, butáni, burmai, bangladesi, amerikai, francia buddhista nemzeti szövetség vezetője illetve pátriárkája írta alá.

A buddhista nyilatkozat támogatásáról biztosítja más vallási hagyományok hasonló törekvéseit. Csatlakozik Ferenc pápa 2015. júniusi Laudato si’ (Áldott légy!) cimű “zöld” enciklikájához a teremtett világ iránti felelősségről, illetve a muszlim és hindu világszervezetek klímaváltozás ügyében született hasonló nyilatkozataihoz.

A nagy világvallások vezetői így közös erkölcsi alapról, közös akarattal fordulnak az állami vezetőkhöz a párizsi klímatalálkozó előtt, hatékony globális egyezményt javasolva az emberiség és a földi élet érdekében.

Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2015. október 30.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb