Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A sötétben

2017. augusztus 18./freetibet.org/TibetPress

Tibet elrejtett foglyai

„Amikor a fekete anyagot levették a fejemről, egy nagy szobában találtam magam (…) és mindenféle kínzásra használt eszköz hevert előttem. Szóltak, nézzek rá ezekre az eszközökre, én meg azt mondtam magamnak, nem kerülhetem el a verést aznap” – nyilatkozta az egykori rab és kínzások túlélője, Golog Jigme. 

 Képzeld el, hogy az utcán vagy akár a saját házadban rád törnek. Betuszkolnak egy rendőrautóba és ismeretlen helyre visznek. Barátaid, kollégáid és családod nem tudja, merre lehetsz. Ahogy te sem. Mintha eltűntél volna a Föld színéről.

Nem tudod, miért tartanak fogva és nem tudod, fogvatartóid mit akarnak tőled. Talán valaminek beismerésére akarnak rábírni. Talán úgy döntöttek, bűncselekményt követtél el. 

Számos tibeti számára ez a helyzet nem csak egy horror film, ez a rémisztő valóság. Akár a megszállás ellen tiltakoztak, akár egy olyan blogot írnak, amit a hatóság ellenez vagy akár csak saját zászlajukat tették ki, tibetieket hurcolnak el, vádelemelés nélkül tartanak fogva megkínoznak és hosszú börtönbüntetésre ítélnek titkos vagy megjátszott tárgyalás során.  

A tibetiek erőszakos eltüntetése a megszállást ellenzők letörését célozza és azt, hogy a többi tibetit megfélemlítse és elijessze az ellenállástól vagy a kultúrájuk szabad kifejezésétől. A Free Tibet mozgalom Tibet elrejtett foglyai mellett áll. Meg akarjuk találni azokat a rabokat, kiket Kína megpróbál elrejteni, nyilvánosságra hozni az eseteiket és nyomást gyakorolni szabadon bocsátásuk érdekében.   

Rabok a sötétben

„Azt mondták, bármennyi olyan embert öltek is meg, mint én, úgysem fogja senki kideríteni”- Tenzin Namgyal, tibeti kínzások túlélője.

Tibet a Föld egyik legzártabb országa. Akár a népről van szó, akár a hírekről, Kína diktálni akar, mi jöhet be és mi mehet ki. Tibet legsötétebb foltjai a börtöncellák. Elvágva a világtól. A tibeti rabokat komolyan veszélyezteti a kínzás és a halál a börtönben.

A Free Tibet olyan fogvatartottakról készített beszámolót, akiket az őrök megvertek, éheztettek vagy arra kényszerítettek, hogy saját vizeletüket igyák meg a börtön latrinájából. A kihallgatásokat és büntetéseket rutinszerűen kísérik a kínzások, megjátszott kivégzések és a fogvatartottak megalázása.  

A foglyokat nem látogathatják családtagjaik, és nem férnek hozzá ügyvédekhez vagy orvosi ellátáshoz. Néhány tibeti meg is hallt a börtönben, mert nem kapták meg az alapvető orvosi ellátást, ami megmenthette volna életüket.

Információink nagy része arról, mi folyik a tibeti börtönökben, az egykori raboktól származik, akik azóta el tudtak menekülni Tibetből. Csak ez után állt módjukban beszámolni megpróbáltatásaikról.  

 A fenti videóban Alan Rickman olvassa fel egy tibeti kínzást túlélő, Phuntsog vallomását.

Itt további eseteket olvashat a megszállt Tibet börtöneinek túlélőitől.

 Tenzin Choedak 2014. december 5-én hunyt el kínzások következtében Chushul börtönében.

 Rokonok a sötétben

„Az egyetlen fiamat a halálba taszították (…) és én büszke vagyok a fiamra és amit tett, mint egy kis hozzájárulást Tibet szabadságért folytatott harcában” - Tenzin Choedak, édesapja vallott így, aki 33 évesen halt meg 2014-ben, miután hat évet tartották fogva Chushul börtönében.

Tenzin Choedak, who died on 5 December 2014, after 6 years of torture in Chushul prisonA családtagoknak, barátoknak és a kolostorbeli tanulótársaknak az erőszakos eltűnés hatása is traumatikus. Talán rögtön nem jönnek rá, amikor férjük, anyjuk vagy testvérük nem jön haza, hogy az állam tüntette el őket.

H az a gyanújuk támad, hogy egyik rokonukat így vitték el, minden helyen akadályokba ütköznek, amikor információkért kutatnak hollétükről, állapotukról, a bűntettről, amivel gyanúsítják őket vagy egyszerűen arról, egyáltalán börtönben vannak-e. Kétségek és aggodalmak között hagyják a rokonokat.

 

 

Lobsang Tenzin is welcomed back to his home town in Dzoege County after his release in July 2016Dolma Tso is welcomed home after her release from prison in 2016. She spent three years in jailGolog Jigme, who was imprisoned and tortured on several occasions before escaping Tibet in 2014. He has since become a powerful advocate against torture in Tibet

Hova mennek?

Ezt sokszor lehetetlen megmondani. Kína börtönök és fogdák széles hálózatát tartja fent Tibet-szerte, ami házakat, hosteleket, szállodákat is magában foglal, és ezek „fekete börtönökként” szolgálnak, ahol tibetiek vallomásait próbálják kicsikarni és megbüntetni őket.

Ugyanakkor tibetiek bátor vallomásainak hála fényt tudunk irányítani Tibet leghírhedtebb intézményeire.  

Mit tudsz tenni?

„Én az egyike vagyok azoknak, akik túlélték a börtönt. Volt néhány idősebb tibeti, akik hosszú börtönbüntetésüket töltötték, és otthon feleségük és gyerekeik vannak. Azt kívántam, bárcsak átvehettem volna a büntetésüket és elengedték volna őket (…) Elköteleztem magam, hogy beszélek a külvilágnak ezeknek a politikai foglyoknak a nevében, akiket a kínaiak tartanak fogva.” – mondta Gonpo Thinley, az egykori rab és kínzások túlélője.

A Free Tibet hat fogvatartott esetével kampányol. Vannak, akiket azért tartóztattak le, mert ellenálltak a megszállásnak, mások a kultúrájukat követték békésen. Ami közös bennük, az az, hogy elzárták őket a világ elől, a hatóságok nem hajlandóak az állapotukat és pontos helyüket illetően információkkal szolgálni.   

Rá akarjuk bírni a hatóságokat, hogy fedjék fel ezeknek a foglyoknak a hollétét és bocsássák őket szabadon. Minden esetben legalább egy akciónk van, amivel nyomást gyakorolhatsz a hatóságokra. Azt akarjuk, hogy hallják meg a hangunkat és tudják, hogy a világ látja őket.  

Wandgu

WandguWangdu HIV/AIDS aktivista volt Lhászában. 2008. március 14-én fogták el, amikor egy, a kínai megszállás ellen folytatott megmozduláson vett részt. Később kémkedéssel vádolták és életfogytig tartó büntetésre ítélték, mivel egy e-mailt írt arról, milyen megtorlásoknak volt szemtanúja korábban tibeti tüntetőkkel szemben. Ezt a hatóságok hírszerzésnek minősítették, amely a nemzeti érdekeket és biztonságot veszélyeztette. Wangdut azzal is meggyanúsították, hogy egy „Tibet népeinek felkelése” elnevezésű csoportot hozott létre Migmar Dondrub, Phuntsog Dorje és Tsewang Dorje társaságában, akik zászlókat és CD-ket terjesztettek.

A kínai hatóságok szerint Wangdu egy Drapchiban lévő börtönben van. Jelenlegi körülményeiről és hogylétéről nincs semmilyen információ.

2012-ben egy szemtanú azt állította, hogy a börtönkórház egy magánzárkájában volt, három rendőr felügyelete alatt. Börtönbeli verés nyomait viselte. A forrás szerint egyik keze el volt törve, a feje egyik oldala le volt borotválva.

Wangdu már letöltött egy nyolc éves börtönbüntetést, 1989-től, amikor a hadijog ( a civil élet feletti katonai kontroll ) ellen tüntetett Lhászában, mint a Jokhang kolostor szerzetese. Először három évre ítélték, de az ítéletét meghosszabbították, miután aláírt egy petíciót tíz másik politikai fogollyal együtt a 17 Pontos Egyezmény ellen, amelyet Kína 1951-ben kényszerített Tibetre a kínai fennhatóságot biztosítandó.

2012 óta nincs hír Wangduról.

Lépj fel Wangdu érdekében – lépj kapcsolatba a Tibeti Autonóm Tartomány kormányzójával, követeld szabadon bocsátását, és a Drapchi börtön igazgatójával, hogy akadályozza meg a kínzás és bántalmazás bármilyen formáját!

Khenpo Pagah és Geshe Orgyen

Khenpo Pagah and Geshe OrgyenKhenpo Pagah és Geshe Orgyen a kelet-tibeti Sichuan tartomány Drango járásában, Kardzeben található Chogri kolostor apátja illetőleg magas rangú szerzetese. Mindkettőjüket akkor fogták el, amikor részt vettek a kolostorukban rendezett ceremónián 2016 jaunárjában, amelynek során sokan imádkoztak a Dalai Láma egészségéért, aki épp orvosi kezelésben részesült az Egyesült Államokban. Többen hosszú életet kívánó jelszavakat skandáltak és a képmását tartották fel, amit a kínai kormányzás szerint tiltott tevékenység.

A két szerzetest nem a ceremónia napján, hanem napokkal később tartóztatták le. Khenpo Pagaht Tsogoból és Geshe Orgyent Tehorból február elején fogták el, és hollétük azóta ismeretlen. Ezt követően Tehorba biztonsági erőket vezényeltek, hogy a tibetieket megfigyelés alatt tarthassák.

2016 elején Drangpo járás helyi vezetői megszigorították a Dalai Láma képeinek nyilvános kifüggesztését, ahogy ők hívták, az „illegális publikációk” eltávolítása keretében.

 Lépj fel Khenpo Pagah és Geshe Orgyen érdekében – lépj kapcsolatba a kínai Közbiztonsági Miniszterrel és Sichuan tartomány kormányzójával! Követeld, hogy fedjék fel Khenpo Pagah és Geshe Orgyen tartózkodási helyét, és bocsássák szabadon őket!

Sonam Lhatso

Sonam LhatsoSonam Lhatso a Sichuan járásban található Kardze járás egy apácája, akit 2008. május 14-én egy tiltakozáson tartóztattak le, és azóta tízéves börtönbüntetését tölti. 

Jelenlegi tartózkodási helye a tibeti kommunikációs tilalmak miatt nem ismert, de egyes források szerint a sichuani Mianyang börtönben van.

A hivatalos vádakról nem közöltek semmit, de letartóztatása és fogvatartása valószínűleg kapcsolatban van azzal a szerepével, amelyet egy 2008-as megmozduláson játszott, amikor a Pangri kolostor 50 apácája tiltakozott a patrióta nevelési előírások miatt, amit a kolostorra erőltettek és amelyek azt kívánták az apácáktól, hogy tagadják meg a Dalai Lámát. A tiltakozás során az apácák a szabad Tibet, a Dalai Láma visszatérése és hosszú élete érdekében szólaltak fel, mikor is a rendőrség közbeavatkozott és ütlegelni kezdte az apácákat.

Az apácákat őrizetbe vették és fogvatartásuk alatt bántalmazták őket. Sonam Lhatsot azóta sem látták, és az apácák érdeklődésére, akik a hollétét és hogylétét firtatták, a hatóságok nem válaszoltak. 

Lépj fel  Sonam Lhatso érdekében – lépj kapcsolatba Sichuan kormányzójával! Követeld, hogy fedje fel Sonam Lhatso hollétét és bocsássa szabadon!

Lobsang Gendun

Lobsang GendunLobsang Gedun Drongsar kolostor szerzetese. 20 évesen tartóztatták le, miután hosszú életet kívánt a Dalai Lámának és Tibet függetlenségéért szállt síkra egy hivatalos ünnepségen Pashoe járásban, amelyet a Kínai Kommunista Párt fennállásának 92. évfordulójára rendeztek. A tiltakozás napján tartóztatták le, 2013. július 1-én, és 10 év börtönre ítélték.

Úgy tudják, hogy szeparatizmus vádjával tartják fogva, de ezt nem erősítették meg, ahogy fogvatatásának helyét sem. Teljesen elzárták a külvilágtól; rokonai és szerzetestársai semmilyen információt sem kaptak róla. 

Lobsang Gedunt a szemtanúk szerint fogva tartása során megkínozták és nem volt képes járni sem, amikor a kínaiak 2013 júliusában kórházba szállították. Letartóztatása után a biztonsági erők rajtaütötték kolostorán és családjának házán is. A rendőrség betörte az ajtókat és ablakokat a házban, mert arra gyanakodtak, hogy a Dalai Láma képeit találják ott. A járásban ezután meg is szüntették a kommunikációt.

Lépj  fel Lobsang Gedun érdekében – lépj kapcsolatba tibeti autonóm terület vezetőjével! Követeld, hogy fedje fel Lobsang Gedun hollétét és bocsássa szabadon!

Thardhod Gyaltsen

Thardhod GyaltsenThardhod Gyaltsent a Driru járásbeli Drongna kolostor kórusvezetőjét és szerzetesét 2013. decemberében tartóztatták le. 18 évi börtönbüntetésre ítélték a következő év januárjában, mivel a Dalai Lámát ábrázoló képek, beszédeinek és tanításainak hangfelvétele volt birtokában, amelyek tiltott médiák. Állítólag a bizonyítékokat egy házkutatás során találták a kolostorban, de ezt a kínai hatóságok nem erősítették meg.

Egyes hírek szerint Chushul börtönében tartják fogva, de ezt nem erősítették meg. Börtönbeli körülményeiről és állapotáról nincsenek információk.  

Lépj fel  Thardhod Gyaltsen érdekében – lépj kapcsolatba tibeti autonóm terület vezetőjével, hogy bocsássák szabadon Thardhod Gyaltsent!

Jamyang Lodru

Jamyang LodruJamyang Lodrut, a Tsenang kolostor szerzetesét önkényesen tartóztatták le 2016. május 15-én Bhakhamban, Ngaba fővárosában. A kínai hatóságok nem adtak magyarázatot a letartóztatásra és három éves börtönbüntetésére.

Szemtanúk szerint a letartóztatása nagyon gyorsan és erőszakosan történt: a rendőrség hirtelen megjelent, a fejét befedte, megbilincselte és beszállították a rendőrautóba. Azóta a családja nem kapott felhatalmazást, hogy kapcsolatba lépjen vele, és nincs semmilyen információjuk az állapotáról. Jamyang Lodru fogva tartásának helye sem ismert.

Lépj fel Jamyang Lodru érdekében – lépj kapcsolatba a kínai Igazságügy miniszterrel és Sichuan tartomány kormányzójával! Követeld, hogy fedjék fel Jamyang Lodru tartózkodási helyét, és bocsássák szabadon!

forrás

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb