Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A sárkány, az elefánt és az örök barát - Ven Csia-pao Indiában és Pakisztánban járt

2010. december 19. /MTI/TibetPress

Kína és Pakisztán kéz a kézben kívánja a jövőt alakítani, kettejük stratégiai kapcsolata pedig már kiállta az idők próbáját. Ezekkel a szavakkal adott hírt a kínai média Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök háromnapos iszlámábádi látogatásának zárónapjáról vasárnap.

Ven a pakisztáni törvényhozásban a két ország közötti "igaz barátságról" beszélt, s arról, hogy a szomszédok "örök időkre testvérek maradnak". Ven külön is szólt a következetes és teljes támogatásról, amelyet Pakisztántól kapott a kritikus helyzetekben, és a kiállásról a Peking számára olyan fontos területeket érintő kérdésekben, mint Tajvan, Tibet vagy az országgal határos Hszincsiang (Xinjiang).

A kínai miniszterelnök külön is méltatta Iszlámábád terrorizmus elleni erőfeszítéseit, az al-Kaidával szembeni harcát, s úgy vélte a nemzetközi közösségnek ebben támogatnia kell Pakisztánt.

A kínai miniszterelnök a pakisztáni parlamentben lényegében tirádákat zengett szomszédjáról, "lendületes és életerős barátságról" beszélt, amelyet - javaslatára - egész 2011-ben ünnepelni fognak. Ekkor lesz ugyanis hatvan éve, hogy - az első muszlim országként - Pakisztán diplomáciai kapcsolatra lépett Kínával. Juszuf Raza Gilani, a vendéglátó kormányfő Ven fogadásakor így fogalmazott: "Kína a mi legjobb és legmegbízhatóbb barátunk".

A két miniszterelnök állami tisztviselők százainak jelenlétében felavatta a Pakisztán-Kína Barátság Központot, amelyet Kína épített mintegy 36 millió dollárért. Ugyancsak felavattak egy egészségügyi intézményt, ahol kínai szemorvosok ezer szenvedőt fognak két év során megszabadítani szürkehályogtól speciális módszerrel és százszázalékos biztonsággal.

Ven a civil kapcsolatok kiterjesztését szeretné, és még több pakisztáni diákot a kínai oktatási intézményekbe. Kína a következő három évben 500 kormányzati ösztöndíjat nyújt Pakisztánnak, s száz felső tagozatos középiskolást hív meg nyári táborba.

A hivatalos kínai tudósítások a kormányfői látogatás alkalmával szombaton aláírt 10 milliárd dollár értékű kereskedelmi, üzleti szerződéseket említik, míg más források összességében 25-30 milliárd dolláros megállapodásról, kínai beruházási értékről számolnak be. Vent Pakisztánba mintegy 300 tagú üzletember-delegáció kísérte.

A pakisztáni fővárosban tizenhárom megállapodást írtak alá, és szentesítették az úgynevezett Egyetértési Szerződést (MoU). Az együttműködés területei között vannak energiaipari, vasútügyi, építési, mezőgazdasági és kulturális területeket érintők. Kína 36 projektben vállal közreműködést, amelyeket öt éven belül befejeznek. Peking 200 millió dollárral járul hozzá az idei hatalmas károkat okozó árvíz utáni helyreállítási munkákhoz, s további 400 millió dollár kamatmentes hitellel segíti szomszédját.

A kínai miniszterelnök Újdelhiből érkezett India riválisához, s bár a "szomszédolás" első állomására is a gazdasági és politikai kapcsolatok javításának szándékával ment, nem volt kétséges, hogy a vizitek tartalmukat és külsőségeiket tekintve is kifejezik: két eltérően értékelt és kezelt kétoldalú viszonyról van szó.

Ráadásul politikai elemzők egy része úgy véli, a kínai diplomácia az amúgy is hagyományosan jó és már ezer szálon kapcsolódó államközi kapcsolatokra Pakisztán esetében rá kíván erősíteni. Ennek oka pedig az is, hogy lazítsa a gazdaságilag kiszolgáltatott ország kapcsolatát, illetve kialakuló függőségét az Egyesült Államoktól és például a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). Egyúttal "üzenni" is kíván: ha Washington intenzívebbé teszi Újdelhi támogatását Kína ellenében, Peking is lép.

Kína egyébként jelenleg India legnagyobb kereskedelmi partnere, kétoldalú kereskedelmi forgalmuk" az idén várhatóan eléri a 60 milliárd dollárt, amit 2015-re 100 milliárdra szeretnének bővíteni. A mostani látogatás alkalmával 16 milliárd dolláros csomag került Újdelhiben az asztalra. A két országban él a világ lakosságának kétötöde, és övék a világ leggyorsabban növekvő gazdasága.

Kínában az indiai tárgyalásokat sikernek nevezték, Ven Csia-pao "a sárkány és az elefánt közös táncára" hívott fel, ami - véleménye szerint - a kultúra eszközével, az ifjúság közreműködésével kezdődhet. Az indiai földön ritka vendég az összefogásról, a kölcsönös piacnyitásról beszélt Újdelhiben, arról, hogy a világban mindkét országnak jut elegendő tér a növekedéshez és a fejlődéshez, s különbözőségük okán jól kiegészíthetik egymást. "Nem versenytársak, hanem partnerek vagyunk" - hangoztatta.

A két óriás politikai kapcsolatait ugyanakkor továbbra is megoldatlan kérdések, nézeteltérések terhelik, kölcsönös a bizalmatlanság. Rendezetlen határvitájuk például újra és újra előtérbe kerül, a két szomszéd 1962-ben rövid határmenti fegyveres összecsapást is vívott. Az álláspontok a kérdésben a már kialakított rendszeres egyeztetések ellenére sem közelednek, aminek ékes bizonyítéka, hogy míg például India 3500-4000 kilométeres közös határt említ, addig Kína következetesen kétezer kilométerről beszél.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb