Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A kínai hadsereg átlépni készül a határt

2011. május 23./barikad.hu/TibetPress

Nemhogy legfiatalabb, de legidősebb olvasónk se emlékezhet ilyenre. Arra, hogy Kína átlépi saját határát hadseregével. Évtizedekkel ezelőtt persze voltak lövöldözések az Usszuri folyó mentén a két kommunista óriás, a Szovjetunió és Kína között, de akkor a kínaiak a határ kínai oldaláról küldtek át robbanó vasárút vörös elvtársaiknak.

Kína eddig soha, semmilyen körülmények között nem lépte át határait haderejével – leszámítva az 1979-es kínai-vietnami háborút, amikor a kínai egységek néhány hétre hatoltak be vietnami területekre, miután Vietnam lerohanta Kambodzsát.

Most azonban valami igen nagyszabású terv bontakozik ki, amely egyszer és mindenkorra megkezdi átmozgatni az erőviszonyokat a világpolitika színterén.

A pakisztáni kormány ugyanis felkérte Pekinget, hogy az ország délnyugati partszakaszán fekvő Gvadar-ban építsen ki tengerészeti támaszpontot. Ami – pestiesen szólva – „nem semmi”.

Mindeddig a kínai vezetés szigorúan tartotta magát ahhoz, hogy semmi olyan lépést nem tesz, amivel elidegenítheti nemcsak az amerikai, de akár az indiai kormányt. Ezt Peking most megtette.

A globális gazdasági hatalommá vált Kína ezzel látványosan megkezdte kiépíteni globális katonai hatalmát is.

Az ezt ellenzőknek gyorsan feltesszük a kérdést: milyen szent könyvben olvasható, hogy a világon csak egyetlen hatalomnak vagy egyes hatalmaknak engedélyezhető határaikon túlra vetíteni katonai erejüket és fenntartani akár globális katonai támaszpont-hálózatra épülő jelenlétüket? A kérdést feltenni egyet jelent annak megválaszolásával: egyik „szent” könyvben sem. Aki pedig e terv nyilvánosságra kerülésével „hegemón” törekvéssel vádolná Kínát, visszakérdezünk: ha Kína határán túl kiépítendő egyetlen kínai tengerészeti támaszpont „hegemón” törekvésekre utal, hogyan jellemezzük az Egyesült Államok hatalmi politikáját, amely országnak harcászati támaszpontjai körülfonják Földünket?

De Pakisztán „tovább feszíti a húrt” a Kínával kiépített jó kapcsolatainak kiterjesztésében a katonai térfélre. A hagyományosan amerikai fegyvereket vásárló ország egyre gyorsabb ütemben fordul a sokkal olcsóbb fegyvereket és harcászati eszközöket gyártó kínai vállalatok felé. Akiknek pedig ez sem tetszik, idézhetjük azon mondásukat, amelyet más esetekben szegeznek mások fejének: a piac logikáját csak saját vesztünkre tudjuk felrúgni.

A régi tengerész üdvözletet idézve: Ahoy, fiúk!

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb