Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A Himalája halálzónájában most egy 34 éves tanárnő halt meg

2016. május 30./Index.hu/TibetPress

eredeti cikk

A 34 éves Maria Strydom nagyon szerette volna megmászni a Mount Everestet. Az ausztrál egyetemi tanárnő férjével, Robert Gropel hegymászóval indult el a csúcs meghódítására, de 8000 métert elhagyva, az ún. halálzónába érve rosszul lett. Férje azt hitte, egyszerű kimerültségről van szó, és arra kérte, engedje tovább a csúcs felé. Strydom azonban nem kimerült volt, hanem a magashegyi betegség gyűrte le, ami sokkal veszélyesebb dolog, és ha Gropel tudja, pontosan mi baja a nőnek, nem ment volna tovább a csúcsra.

Az egyik ausztrál tévének adott interjúban a férfi könnyek között mesélte el, hogy a besűrűsödő vér és kiszáradás miatt bekövetkező tünetegyüttest szimpla kifáradásnak, kimerültségnek tekintették – ez egyébként bárkivel előfordulhat, mert a magashegyi betegség első tünetei a levertség és az általános gyengeség. Elméletileg az AMS-ként is ismert betegség diagnosztizálható, ha a fejfájás mellett a következő tünetek bármelyike vagy akár több is tapasztalható egy 2500 m feletti friss emelkedést követően:

étvágytalanság, hányinger, vagy hányás
fáradtság, gyengeség
szédülés, kótyagosság
nehéz alvás (via)

A betegség agyi és tüdőödémát okoz, ami nagyon könnyen vezethet tragédiához.

Bizonyos embereknél a nagy magasságban uralkodó oxigénhiány a tüdő véredényei némelyikének összezsugorodását okozza, ezáltal a vér teljes mennyisége a hibátlan véredényeken keresztül kényszerül áramolni. A vér nyomása ezáltal drámaian megnő ezekben az edényekben, ami folyadék nagy nyomás miatti átszivárgását okozza a tüdőbe. Az erőkifejtés és a hideg szintén képes a vér nyomását megemelni és ezáltal hozzájárulhat a HAPE kialakulásához vagy rosszabbodásához.

Ilyenkor a mászó nem tud racionálisan gondolkodni és döntéseket hozni, és ahelyett, hogy azonnal elindulna lefelé, inkább megpihen, hátha jobban lesz. Strydom és Gropel eldöntötte, hogy teljesítik a Hét Csúcs túrát, azaz megmásszák minden kontinens legmagasabb hegyét. Gropel a tévében azt mondta, mivel a csúcs csak 15 percnyi mászásra volt, úgy gondolták, kibírja a felesége, míg visszatér hozzá. A férfi azonban hiába sietett vissza, amikor megindultak lefelé, Strydom viselkedéséből egyértelmű volt, hogy valami nem stimmel, ráadásul ereszkedés közben palackjaikból kifogyott az oxigén is.

 

A nő hamarosan hallucinálni kezdett, és alig állt a lábán. Kisvártatva beszéde összefüggéstelenné vált, amit orvosok szerint az ödémás agy okozta stroke válthatott ki. Gropel saját magán is észlelte a betegség tüneteit, nem tudott már tisztán gondolkodni, pedig volt nála dexamethazon, amit pont erre az esetre tartanak maguknál a hegymászók. Mire eszébe jutott a gyógyszer, és beadta a feleségének, már késő volt. A nő elájult, és egyre rosszabb állapotba került – ekkor már 20. órája volt plusz oxigén nélkül. Strydom az egyik táborban, a férje karjaiban halt meg.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb