Ősszel Budapesten a Dalai Láma
2010 május 8. /Free Tibet blog/TibetPress
A Dalai Láma szeptemberre tervezett budapesti látogatása keretében előadást tart majd a buddhizmusról, nyilvános tanítás keretében szól a boldogság művészetéről és ellátogat a Parlamentbe is - közölték a szervezőbizottság tagjai csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.
A szervezők április 15-én jelentették be, hogy Tendzin Gyaco, a XIV. Dalai Láma, Tibet száműzetésben élő vallási vezetője szeptember 17-e és 20-a között Magyarországra látogat.
A XIV. Dalai Láma eddig hat alkalommal járt Magyarországon, a legutóbb 2000-ben. A szeptemberi program szervezőinek tájékoztatása szerint Tendzin Gyaco az idén csak egy európai országba látogat el: Magyarországra.
Dolma Haraszti, a szervezőbizottság tagja a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta: abban, hogy a Dalai Láma elfogadta a mostani meghívást, közrejátszott, hogy több magyarországi vallási közösség közösen hívta meg.
Dolma Haraszti kifejtette: Tendzin Gyaco a Papp László Sportarénában szeptember 18-án délelőtt és délután is a tibeti buddhizmusról fog beszélni, ezeket az előadásokat minden buddhista és érdeklődő figyelmébe ajánlják. Másnap délután, szeptember 19-én nyilvános tanítás keretében a boldogság művészetéről szól; lehetőség lesz arra is, hogy a résztvevők kérdéseket tegyenek fel. A buddhista vallási vezető szeptember 20-án a Parlamentbe is ellátogat, de azt egyelőre nem tudni, hogy ott kikkel találkozik - tette hozzá a szervezőbizottság tagja.
A bizottság tagjai közül Pressing Lajos azt mondta: a Dalai Láma tanításai a világot, az emberiséget szolgálják, bárki számára érthetőek, mindig aktuális üzenetet hordoznak és örök érvényűek. Segít újraéleszteni a hitet és a bizalmat, a boldogság forrása pedig a türelem és a megértés lehet.
Csörgő Zoltán hangsúlyozta: a vallási vezető tanításai azért szólítanak meg nagyon sok nyugati embert, mert útmutatást és ehhez kapcsolódó gyakorlatot is tartalmaznak.
Tendzin Gyaco 1935-ben született Északkelet-Tibetben, paraszti családban. A XIII. Dalai Láma reinkarnációjaként kétéves korában találtak rá. A lámát hagyományosan az elhunyt láma halála napján született csecsemők közül választják. A XIV. Dalai Lámát 1940. február 22-én iktatták be tisztségébe.
A Kínai Vörös Hadsereg 1950-ben bevonult Tibetbe és azt 1951-re teljesen ellenőrzése alá vonta. A dalai láma a kínai hatalomátvétel után Indiába menekült, azóta emigrációban él. A dalai láma és a tibeti buddhista szerzetes állam székhelye Lhásza.
Tendzin Gyaco, aki az idén júliusban ünnepli 75. születésnapját, a tibeti nép szabadságáért folytatott küzdelméért 1989-ben Nobel-békedíjat kapott.