Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Devalon/Naptánc leírás


A Naptánc eredete
Csillagfiú, A Naptánckunyhó eredete
Csillagfiú, az Esthajnalcsillag és egy földi asszony fia volt. CSillagfiút, az édesanyja fegyelmezetlensége miatt, kiüzték az égi világból és egy misztikus sebhelyet viselt az arcán, a Teremtö Nap büntetésének szimbólumát. Ahogy Csillagfiú növekedett, beleszeretett a törzsfönök lányába és ö segített neki összeszedni a bátorságát, hogy elutazzon az Égi Világba és ismét békét kössön a Teremtö Nappal. A Teremtö Nap nemcsak a sebhelyét távolította el, hanem Csillagfiút a Naptánc szent tudásával küldte vissza a világba. Egy szertartással, mellyel a Teremtö áldásaiért mondunk köszönetet.

Feketeláb mitologiai történet.
A Naptánc jelentése
A Naptánc egy négy napos vallási ünnep, melyben énekesek, dobosok, táncosok és nézök gyülnek össze, hogy közösen olyan eröt kapjanak, melyet egyénieg a Látomáskeresésük során is magukba gyüjtöttek. A síksági indiánok számára ez a szertartás kortalan volt – egy isteni ajándék a természetfeletti világtól. Minden síksági indián törzs gyakorolta a Naptánc valamilyen formáját. Ezeknek különbözö nevei voltak: az Uj Élet Kunyhója, Misztérium Tánc, a Szomjúság Tánc. A névtöl függetlenül minden törzs állított központi Naptánc Kunyhót, mely szent szertartási helyként szolgált. A Feketelábak között, ahol csakis nök vállalásainak a teljesítésére szolgált, a Naptánckunyhót a Matoxi (Mootokics), egy nöi közösség építette. Egy központi szent oszlop (Pappel) körül álló oszlopok altal határolt térben, fiatal “fogadalmat tevök” böjtöltek és táncoltak négy napon és négy éjszakán keresztül.
Törzsi sámánok részvételével, a fiatalok imádkoznak a Teremtöhöz, amint a szél az áldozati textileket fújja, melyek a Naptánckunyhó szerkezetére vannak erösitve. Ekkor a fogadalmat tevök börét peckekkel megpiercingelik. A peckeket állatbörökkel erösítették a központi oszlophoz. Ahogy a fiatalok táncoltak, börüket, látomásokért folytatott imájuk öszinteségének bizonyítékaképpen, áldozatként kiszakították --- nem csupán saját jólétükért, hanem mások boldogságáért és boldogulásáért is.

Függetlenül attól, hogy a Naptáncok milyen hasonlóságokat mutattak, minden egyes törzs saját szimbólumaival ruházta fel és saját maga értelmezte a rituálét. Azonban minden egyes törzs számára, ezek a rituálék egy mély szükségletet elégítettek ki, a közös természetfeletti hitben való együttlétet.

A Naptánc szertartás ma is létezik, hogy segítse az embereket túljutni az életük nehézségein és kihívásain.

Fizikális felépítés
A szerkezet 12 fa oszlopból álló 16 méter átméröjü kör. Az oszlopok 2 méter magasak a földtől az Y alak elágazásáig, átméröjük alul 15cm.
Középre kerül a Központi oszlop, mely kb. 12 méter magasan emelkedik ki a földböl és kb. másfél méter mélyen van a földbe beásva. Az alsó átméröje kb. 40 cm. A 12 Y-alakú fát három méter hosszú oszlopok kötik össze és két méter hosszú és 6cm széles nyers bölénybör kötéllel vannak összeerösítve.

4db 12 méter hosszú oszlop köti össze a külsö szerkezetet a Központi oszloppal a négy iránytáj irányából. Ezeket a Szent oszlop Y-jára helyezik, ahova a Sas fészkét építették. Ezeket bölénybörrel is összekötik mindkét oldalon.

A Naptánckunyhó föbejárata egyenesen Kelet felé néz és az ellentétes, nyugati oldalon van a Szentember és a Szentasszony helye. Egy méterre a külsö szerkezettöl egy méter magas kerítést építünk a kunyó belsejében, mely mindkét oldalon 32 méteren fut körbe a szerkezet mentén. Ezután a külsö szerkezetet leveles bokrokkal takarjuk le, de a bejáratot szabadon hagyjuk. Ez a Naptánckunyhó fizikális szerkezete, Devalon James Small Legs LTT szerint

Filozófia
A Naptánckunyhó filozófiája. A Naptánckunyhó köre az élet körét szimbolizálja. Ebben a körben megjelenik a szent keleti, a szent déli, a szent nyugati és a szent északi iránytáj. A Kelet az élet tavaszát szimbolizálja, a Dél az élet delét jeleníti meg és a Nyugat az élet öszét, az Észak pedig az élet telét reprezetálja. A Naptánckunyhó következö részében a 12 Y-alakú oszlop jelenti az év 12 holdhónapját. Mindegyik fának van egy bizonyos neve, mely az év bizonyos szakaszát jelenti. Illetve a Naptánckunyhónak van egy férfi és egy nöi oldala is. A kunyhó déli oldala maszkulin, mely az univerzum energiáit jeleníti meg, az északi oldala pedig feminin energiákkal bír, mely a Földanya energiáit szimbolizálja.

A Sasfészek a spirituális Sas anyát jelképezi, a kör pedig, ahol a táncosok imádkoznak az Anyjukhoz spirituális ételért azzal, hogy a sas sípot fújják a tánc közben. A férfi táncosok a maszkulin oldalon állnak, a nöi táncosok pedig a feminin oldalon foglalnak helyet. A Naptánckunyhót összekötö bölénybörök azt az áldozatot szibolizálják, melyet a naptáncosok hoznak ételként a kunyhónak. A bölénynyelvek, melyeket kapnak, ismét az étel áldozatot szimbolizálják a Naptánckunyhó számára.

A Központi oszlop szimbolizálja a Földanya és az Univerzum egyesülését, melyet a Teremtö Napnak nevezünk. A Szent fát megkérjük, hogy adja az életét azért, hogy beteljesülhessen a feminin és a maszkulin erök egyesülése. Úgy hiszik, hogy ennek a fának a kivágásával és a Naptánckunyhó közepén történő felállításával létrejön az Univerzum és Földanya egyesülése. Ez az univerzum legeröteljesebb energiáját hozza létre, mely maga a szeretet.

Nekem, A-ssaan –Akinak a következö latomása volt. Az esti imám során, míg újra elmondtam a fogadalmaimat szerettem volna tudni, hogy mit is jelent a következö. Ahogy már említettem a fogadalmam negyedik pontja, a Földanya gyógyítása. Szerettem volna tudni, hogy ez mit jelent és hogyan tud megtörténni, tehát feltettem ezt a kérdést az imámban. Ekkor volt egy látomásom. Láttam egy dimbes-dombos tájat, olyat, mintha egy sivatag lett volna. Ezután ezek elött a dombok elött megláttam egy botot, mely bele volt szurva a homokba. Azt kérdeztem, mit jelent ez? Megértettem, hogy ezt a botot a Földanya gyógyítására használják. Késöbb megtudtam valakitöl, hogy korábban a Szentasszony a gyökérásó botot is használta a Naptáncon. Ugyhogy összefoglalva, a Földanya gyógyítása azzal kell, hogy folytatódjon, hogy évente Központi oszlopot állítunk. A Naptánc nem halhat ki, folytatódnia kell.

A Naptáncfolyamatok elindítója
Spirituális módon kiválasztott asszonyként, a Szentasszony központi feladatot lát el a Naptánc során. Álom, látomás útján választják ki és általában valamilyen nagy nehézségen kíván a vállalás által átlendülni. A Naptánc vezetöje és a tanácsadói segítségével a kiválasztott asszonyból lesz a Szentasszony. A Szentasszony azzal kezdi a folyamatot, hogy társaival megvizsgálja a körülményeket, hogyan jutott számára ez a feladat. Ez a tanácskozás nem könnyü, minden spirituális információt megvizsgálunk és döntést hozunk arról, hogy beavassuk a választott asszonyt, hogy ö legyen a Szentasszony. Azután, hogy ezt a döntést meghoztuk, a következö lépésben kihirdetjük a Naptáncot azáltal, hogy izzasztókunyhóban megtisztítjuk a kiválasztott Szentasszonyt. Ezelött a szertartás elött röviden összefoglalják számára, hogy szerepe milyen feladatokkal fog járni. Amennyiben a kiválasztott asszony hajadon, elmondják neki a megfelelö viselkedés szabályait, melyhez tartania kell magát. Amennyiben férjezett, a férjének is elmondják ezeket a szabályokat. A különbség az, hogy a hajadon nö szabadabban élheti társadalmi életét, mint a házas. Ez azt jelenti, hogy a hajadon nönek le kell korlátoznia kapcsolatát férfikkal és cölibátusban kell élnie. A házas asszonynak szem elött kell tartania kapcsolatát, azáltal, hogy továbbra is elkötelezettnek kell maradnia mellette. Ez egy nagyon jelentös részét képviseli a Naptáncnak. Vannak a társadalmi rendnek olyan morális tényezöi, melyeknek szentnek kell maradniuk. Ezután napról napra megtanítják neki a szerepét és az imákat, melyekhez a Naptánc folyamat teljes idötartama alatt tartania kell magát. Van számos olyan szent tárgy, melyeket használnia kell, mint Szentasszony.

A Naptánc tisztító szertartása során a kiválasztott Szentasszony átveszi a szent tárgyakat, melyeket szentasszonyi szerepében használni fog. Most, hogy Szentasszonnyá avatták, megkezdi útját. Meg kell értenie, hogy most ö a Teremtö képviselöje a Földön és segítenie kell abban, hogy a Naptánc létrejöhessen és beteljesüljön. Ez a folyamat akár egy éves is lehet, attól függöen, hogy mikor avatták fel. Amennyiben összel avatták fel, négy szertartáson kell részt vennie. Az elsö a Téli szertartás a februári teliholdnál, a második, a tavaszi szertartás a májusi teliholdnál, a harmadik a nyári szertartás, a Naptánckunyhó építése, mely egy nyolc napos folyamat a juniusi telihold elött.

Ekkor kezdi a Szentasszony a szent folyamatot, ami azt jelenti, hogy megteszi szent útját a Naptánc helyszínére, ahol leteszik a bölénybört a földre, a Naptánc terület nyugati oldalán. Ekkor kezdi szent böjtjét a Naptánckunyho és a központi oszlop emeléséért, a tipijében, a bölénybörön ülve. A negyedik szertartás a záró szertartás összel az oktoberi teliholdnál. Mindezeket a szertartásokat a Szentasszony teszi hivatalossá az imájával. A Szentasszony napi feladata, hogy imájában szólítja az Univerzumot, a Földanyát és az élet nagy Körét, hogy a Naptánckunyhó megvalósulhasson. Az ö feladata az is, hogy fogadja azoknak az embereknek a fogadalmát és felajánlását, akik részt kívánnak venni a Naptánc folyamatában. Összefoglalva, ezalatt az év alatt, folyamatosan imádkozik és meditál, hogy beteljesítse fogadalmát és beteljesüljön a résztvevök fogadalma is. Segítöivel számontartja a történéseket és a kéréseket, melyeket kapott. Nagyon személyes szinten valósítja meg a szerepe szent voltát. A teljes folyamat során nöi ruhát hord, mely a szent nöi szerepét szimbolizálja. A résztvevöknek és az embereknek általában tisztelniük kell, amit tesz, mintahogy bármilyen Nappapot tisztelnénk, akivel találkoznánk.

A Naptánc Szentembere
Ezt a szerepet ismét egy álom, vagy látomás alapján töltik be és célja, hogy egy nagy nehézségen való túljutás. A férfi ugyanazon a folyamaton és felavatáson megy végig, mint a Szentasszony. Amennyiben a Szentasszony hajadon, bármelyik férfi számára nyitott a Szentember szerepe. Amennyiben a Szentasszony házas, a legmegfelelöbb, ha a férje lesz a Szentember. A Szentember szerepe, hogy a Szentasszony mellett legyen a szertartásokon és segíti a Naptánckunyhó felépítését, mely a Szentasszony és a résztvevök közös célja. Fö feladata akkor kezdödik, amikor a Naptánckunyhó és a táncosok készen állnak. Ekkor kezd ö böjtölni és táncolni a Naptánc hátralevö részében. Morális feladata, hogy a Naptáncosok társadalmi és erkölcsi szabályait betartassa. A Naptánc vezetöjével együttmüködnek, rendszeresen találkoznak, hogy átbeszéljék a Naptánc megvalositásának gyakorlati kérdéseit. Ö és segítöi felelösek a Szentasszony táborhelyének rendbentartásáért.

Naptáncosok
A Naptáncosoknak egyénibb feladata van a Naptánckunyhóban. Útjuk akkor kezdödött, amikor úgy döntöttek, hogy Naptáncosok lesznek. Életük kihívásai, nehézségei, vagy spirituális útjuk hívta öket, hogy Naptáncosokká váljanak. Ahhoz, hogy a folyamatot megkezdjék, fel kellett ismerniük, hogy kik is ök valójában és meg kellett ismerniük a Naptáncot. 8 textillel és 8 dohánnyal, 4 takaróval és egy bölénynyelvvel, illetve pénz felajánlással kellett a Szentasszonyt felkeresnük és elöadnuk, hogy miért fognak naptáncolni. Amint a naptáncos fogadalmat tett a Naptáncon való részvételre, a szerepe, hogy teljesítse a fogadalmát és támogassa a Szentasszonyt fogadalma megtételében, hogy kunyhót épít a Napnak. Részt kell vennie a Naptánckunyhó és a Központi oszlop felhúzásában és az ezekröl szóló tanításokon. Következö szerepe, hogy szárazböjtöljön és 4 napon és 4 éjszakán át táncoljon, hogy ezzel fogadalmát beteljesítse. Léteznek alternatív megoldások a böjtölés és a táncolás teljesítésére. Például fel lehet osztani a táncolást nappali és éjjeli táncosra és ha valaki valamilyen betegségben szenved, felbérelhet valakit, hogy táncoljon helyette. Van néhány szükséges dolog, amit magukkal kell hozni: egy teljes kempingfelszerelést és takarót, amire a Naptánckunyhóban ül, esö elleni védelmet és kesztyüt a munkához. A nöknek amint belépnek a Naptánc helyszínére, hagyományos nöi ruhát kell hordaniuk, ami térd alattig ér. Külön ruha kell a munkához és a tánchoz. A férfi táncosoknak munkaruhát és munkacipöt kell hozniuk, illetve hagyományos Naptánchoz illö ruhát. További tanítások a Naptáncon lesznek.

Énekesek
Az Énekesek feladata a dobolás és az éneklés a Naptánc ideje alatt. A vezetö énekesek feladata, hogy az énekeseket koordinálják, hogy megfelelö Naptánc-dalokat énekeljenek.

Naptánckunyhó fönöke
A Naptánckunyhó fönökének feladata, hogy a Naptánc-vezetövel, a Szentasszonnyal és a Szentemberrel együttmüködjön és segítsen a szent feladatokat koordinálni a Naptánckunyhón belül. Legföbb szerepe abban áll, hogy biztosítsa, hogy a pipafelelös, a smudgefelelös és a Naptánckunyhó biztonsági emberei gondoskodjanak a Naptáncosok spiriutális és fizikális igényeiröl.

Pipafelelös
A pipafelelös feladata, hogy beszerezzen, vagy kölcsönkérjen szent pipákat, melyek szükségesek a Naptánchoz. Ö fogja megfelelö sorrendben megtölteni a pipákat és kiosztani öket a Naptánc ideje alatt. Az ö feladata a smudge beszerzése is a Naptánchoz. Minden reggel 7 óra elött megtölti a pipákat és minden este 6-kor elteszi öket.

Smudgefelelösek
A smudgeolók felelösek a tüzrakásért és a smudge füstöléséért a Naptánc alatt.

HO




Webgalamb